O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego

Obwodnica Tomaszowa Lubelskiego

Jeszcze w tym roku, a dokładniej w czwartym kwartale planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą budowy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Takie zapewnienia wystosował ostniatnio na posiedzeniach Sejmu Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit w odpowiedzi na pytania posła Słwomira Zawiślaka reprezentującego mieszkańców województwa lubelskiego.

Pytanie posła Sławomira Zawiślaka na posiedzeniach Sejmu (Posiedzenie nr 12 w dniu 25-02-2016):

"Jako parlamentarzysta reprezentujący mieszkańców województwa lubelskiego wyrażam swoje oczekiwanie co do budowy nowoczesnej infrastruktury drogowej w naszym regionie, m.in. drogi S17, w tym obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego. Realizacja tej ważnej inwestycji jest bardzo istotna przede wszystkim dla zwiększenia bezpieczeństwa ruchu, także wzmocnienia atrakcyjności inwestycyjnej i potencjału gospodarczego naszego województwa, a przez to i kraju.

W ostatnich latach inwestycje drogowe w województwie lubelskim były prowadzone w porównaniu z innymi regionami kraju w sposób bardzo ograniczony, nie tylko w zakresie przebudów, ale też w zakresie odnów nawierzchni. Rozpoczęcie w 2010 r. realizacji budowy drogi ekspresowej na odcinku Kurów - Lublin - Piaski zostało, zdaniem wielu, wymuszone protestami licznych środowisk skierowanymi m.in. do rządu PO-PSL. Dotychczas nie zrealizowano m.in. wielokrotnie obiecywanej w tym okresie budowy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, bardzo istotnej dla ruchu transgranicznego na granicy z Ukrainą, a także dla mieszkańców regionu, pomimo że pod tę inwestycję Skarb Państwa nabył niezbędne nieruchomości (Dzwonek), a inwestor z dniem... w 2010 r. uzyskał pozwolenie na budowę.

Mam pytania, wierząc, że rząd, wykonując ogłoszoną w kampanii wyborczej politykę zrównoważonego rozwoju, zdecyduje o realizacji na terenie województwa lubelskiego pełnego zakresu inwestycji. Takie mianowicie: Jakie kryteria przyjmuje lub przyjęło ministerstwo w celu dokonania ewentualnych korekt w zakresie rzeczowym planu budowy dróg i jaki będą miały one wpływ na planowane inwestycje w województwie lubelskim? Drugie: Czy jest realne, podnoszone w mediach lokalnych, zakończenie budowy i oddanie do użytku drogi S17 do połowy 2019 r.? I ostatnie. Mając na uwadze wielokrotnie planowane i odkładane realizacje budowy obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, pytam: Czy ta inwestycja nie jest zagrożona, czy wszczęte przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w Lublinie postępowanie przetargowe zostanie w tym roku zakończone i zostanie podpisana umowa z wykonawcą? Czy inwestycja ta będzie realizowana według wydanego już pozwolenia na budowę i posiadanej dokumentacji, kiedy będzie planowany termin oddania tej inwestycji, obwodnicy do ruchu?"

Odpowiedź Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa Jerzego Szmita:

"(...)odnośnie do obwodnicy Tomaszowa Lubelskiego, o którą pytał pan poseł Zawiślak, chciałbym poinformować, że ona znajduje się na etapie daleko idącego zaawansowania. Jej realizacja... 30 września ub.r. ogłoszono przetarg na wykonanie obwodnicy. Planowane podpisanie umowy z wykonawcą to IV kwartał tego roku, więc jest to już stosunkowo blisko. Planowana realizacja to lata 2016-2020, już w tym roku ma się rozpocząć. Tutaj nie ma w tej chwili żadnych zagrożeń. Ta inwestycja ma pełne finansowanie, więc nie sądzę, żeby tutaj jakieś problemy się pokazały poza tymi, które mogą wyniknąć w trakcie już normalnej realizacji, ale mam nadzieję, że takich problemów nie będzie."

źr. http://www.sejm.gov.pl/

Dla przypomnienia - inwestycja budowy obwodnicy zlokalizowana jest po wschodniej stronie miasta Tomaszów Lubelski, na terenie miasta Tomaszów Lubelski oraz miejscowości Dąbrowa, Rogóźno Sabaudia, Łaszczówka, Łaszczówka Kolonia i Jeziernia, położonych w powiecie tomaszowskim, województwo lubelskie.

źr. mapy: http://www.gddkia.gov.pl/

Podobne publikacje