O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Piękny biały uśmiech – jak go mieć wyjaśnia lek. stom. Kinga Uchman
Dariusz KRECHDariusz KRECH

Piękny biały uśmiech – jak go mieć wyjaśnia lek. stom. Kinga Uchman

Piękny biały uśmiech – jak go mieć wyjaśnia lek. stom. Kinga Uchman

Któż nie chciał by mieć pięknego śnieżnobiałego uśmiechu? Ciągłe jedzenie w biegu, picie dużych ilości kolorowych napojów, takich jak np. kawa i herbata powodują, że na naszych zębach pojawiają się brzydkie przebarwienia, którym nie może sprostać zwykła pasta. Jak się ich pozbyć i zyskać zdrowy piękny uśmiech? O to zapytaliśmy panią lekarz stomatolog Kingę Uchman, właścicielkę gabinetu stomatologicznego Medica-Dent.

Pani Kingo, na czym polega zabieg wybielania zębów i czy jest on bezpieczny?

Profesjonalne wybielanie zębów możemy przeprowadzić za pomocą:

  • metody nakładkowej, stosowanej przez pacjenta samodzielnie, przy pomocy wykonanej wcześniej w gabinecie szyny, którą wypełnia się preparatem wybielającym, czas takiego wybielania to 7-10dni,
  • metody wybielania lampą, przeprowadzanej jedynie w gabinecie stomatologicznym. Podczas wizyty na powierzchnię zębów nakładany jest aktywny żel wybielający, który naświetlany jest lampą o odpowiedniej długości fali. Do zabiegu używany jest żel o wyższym stężeniu, niż w przypadku metody nakładkowej. Dzięki temu efekt jest natychmiastowy.

Zabiegi profesjonalnego wybielania powinny być nadzorowane przez stomatologa, gdyż daje to gwarancję bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że występuję przejściowa nadwrażliwość pozabiegowa lub podrażnienie dziąseł.

Obecne preparaty na bazie utleniaczy nie naruszają tkanki szkliwa w sposób mechaniczny. Barwniki zawarte w szkliwie zostają rozjaśnione bez zmiany jego struktury. Odpowiednia procedura wybielania zębów, polegająca na specjalnie dobranym stężeniu utleniacza oraz czasu naświetlania, zapewnia optymalny efekt końcowy, nie naruszający tkanki szkliwa. Po zabiegu nie zmienia się struktura chemiczna zęba, ani jego odporność na próchnicę.

Kto może skorzystać z zabiegu?

Z reguły zabieg wybielania można przeprowadzić u każdego Pacjenta z odpowiednią higieną jamy ustnej, który chciałby zmienić swój uśmiech. Istnieje jednak parę przeciwwskazań do wybielania zębów. Zalicza się do nich choroby jamy ustnej (próchnica, stany zapalne dziąseł, odsłonięte korzenie zębowe, liczne afty, nadżerki i owrzodzenia, nadwrażliwość zębów) choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, choroba Parkinsona, epilepsja, nowotwory) oraz uczulenie na którykolwiek ze składników substancji wybielających. Również kobiety w ciąży oraz karmiące piersią nie powinny wybielać zębów. Palenie papierosów także jest przeciwwskazaniem, ze względu na szybki powrót ciemniejszego koloru zębów.

Jak długo utrzymuje się efekt?

Efekt wybielania zębów jest sprawą indywidualną i w dużej mierze zależy od Pacjenta oraz od przyczyny wcześniejszego ciemnego koloru zębów. Dłuższe utrzymanie bieli jest związane z dokładnym oczyszczaniem zębów oraz trybem życia i diety. Wybielone zęby mogą ciemnieć po kilku latach od zabiegu, lecz powrót ciemnej barwy nie powinien być znaczny. Wszystko zależy od nawyków żywieniowych - unikania dużych ilości mocnej kawy, herbaty, czerwonego wina, palenia tytoniu.

Efekt wybielania zębów utrzymuje się przeciętnie około 2 lat, co nie oznacza, że u wszystkich pacjentów po tym czasie powróci barwa wyjściowa. U niektórych Pacjentów nie przestrzegających zaleceń higienicznych zęby mogą zacząć ciemnieć niestety już po pół roku od zabiegu. Aby spowolnić proces ponownego wnikania barwników w szkliwo warto używać pasty wybielającej rekomendowanej przez swojego Stomatologa.

Czy zabieg jest bolesny i jak długo trwa?

Zabieg wybielania lampą składa się z przygotowania Pacjenta do zabiegu (około 15 minut) i później trzech faz – każda po 15 minut. Łącznie daje to mniej więcej godzinę na fotelu stomatologicznym.

Jeśli chodzi o dolegliwości bólowe podczas zabiegu – jest to kwestia indywidualna. Jedni Pacjenci nie odczuwają nic, drudzy lekkie mrowienie, natomiast u części Pacjentów występuję większa wrażliwość zębów w trakcie jak i po zabiegu – utrzymująca się od doby do tygodnia po. W takim przypadku można stosować pasty znoszące nadwrażliwość oraz polakierować zęby lakierem z fluorem w gabinecie stomatologicznym.

Jak należy dbać o jamę ustną i zęby, aby efekt utrzymywał się jak najdłużej?

Po zabiegu wybielania zębów, w celu maksymalnego utrwalenia efektu wybielenia - zaleca się pacjentom przestrzeganie tzw. „białej diety”, która polega na spożywaniu jedynie niebarwiących pokarmów oraz napojów.

2 godziny po zabiegu nie można nic jeść oraz pić (jedynie wodę mineralną). Przez 48 godzin po zabiegu należy zrezygnować z pokarmów jak i płynów, które mają tendencję do barwienia - szkliwo zębów w tym okresie jest częściowo odwodnione i narażone na ponowne wchłonięcie barwników. Zaleca się utrzymanie „białej diety” do dwóch tygodni od wybielania. W okresie 14 dni od zabiegu wybielania poleca się stosowanie do mycia zębów łagodnej pasty wybielającej, która delikatnie usuwa osady oraz barwniki zanim dostaną się w głąb zęba tworząc nowe przebarwienia. 

Co poradziłaby Pani osobom, które chcą dbać o jamę ustną i zęby, ale są „ciągle w biegu” i nie mają czasu myć zębów bezpośrednio po każdym posiłku? Czy są jakieś możliwości oprócz żucia gumy?

Niestety w kwestii zdrowych zębów i dziąseł nic nie zastąpi efektywnego mycia zębówJ Niewskazane jest natomiast mycie zębów od razu po posiłku. Podczas jedzenia lub picia w naszych ustach spada pH i potrzeba czasu, aby powróciło ono do "normalności". Idealne pH w ustach oscyluje wokół 7, podczas gdy napój może mieć pH na poziomie nawet 2,5, czyli podobne do octu. Dlatego też eksperci rekomendują, żeby odczekać z myciem zębów około 30 minut po jedzeniu, aż ślina w ustach pomoże obniżyć poziom kwasowości.

Zamiast od razu rzucać się do mycia zębów, lepiej najpierw przepłukać usta wodą lub płynem do płukania jamy ustnej, co przyspieszy powrót do normalnego pH. Jeśli nie mamy ich akurat pod ręką, to żucie niektórych substancji może zwiększyć produkcję śliny, która w naturalny sposób redukuje wysoki poziom kwasowości. Dobrą opcją są gumy bez cukru, zwłaszcza te zawierające ksylitol - substytut sacharozy o właściwościach antypróchniczych. Należy pamiętać, że żucie gumy powinno trwać ok. 5-10 min., nie dłużej.

Można też zakończyć posiłek serem - on również pomaga zmniejszyć pH, a dodatkowo ma elementy remineralizujące zęby.

Należy pamiętać również o nitkowaniu zębów lub używaniu szczoteczek międzyzębowych. Te zabiegi możemy wykonywać bez dostępu umywalki i bieżącej wody – „na szybko”.  W życiu codziennym, przy obecnym trybie życia, czasami umycie zębów nie jest możliwe. Można wówczas skorzystać z rozwiązań alternatywnych. Jednym z nich jest płukanie jamy ustnej w celu  rozcieńczenia węglowodanów. Zalecane są gotowe płyny do higieny jamy ustnej dostępne w drogeriach, marketach, jak i płyny dostępne w aptekach z chlorcheksydyną – do samodzielnego sporządzenia w domu. Płukanie zwykła wodą po spożyciu posiłku gdy nie mamy możliwości umycia zębów także daje rezultaty. Zaleca się również spożywanie pokarmów oczyszczających, typu: jabłko, marchewka, rzodkiew, kalarepa, razowy chleb czy orzechy, które skutecznie usuwają miękkie naloty z zębów.

Zdrowie jamy ustnej ma znaczący wpływ na dobre samopoczucie i stan zdrowia człowieka. Warto zatem pamiętać o regularnych wizytach u dentysty (w przypadku dzieci co 3 miesiące, dorosłych co 6 miesięcy).

Zachęcamy do obserwowania profilu Medica-Dent Kinga Uchman na Facebooku. Właśnie tam można na bieżąco śledzić informacje o zdrowiu jamy ustnej.

Zakres usług w gabinecie Medica-Dent: stomatologia zachowawcza, dziecięca, endodoncja, protetyka, periodontologia, chirurgia, znieczulenie komputerowe, profesjonalne wybielanie zębów, laser, radiowizjografia, "praca na 4 ręce".

Godziny otwarcia gabinetu stomatologicznego:

poniedziałek 8:00 - 15:00

wtorek 8:00 - 15:00

środa 14:00 - 20:00

czwartek 14:00 - 20:00

piątek 8:00 - 15:00

Zapisy pod numerem tel. 570 701 807 lub osobiście.

Kontakt:

Medica-Dent Gabinet Stomatologiczny

Lek stom. Kinga Uchman

ul. Krótka 3,

22-650 Łaszczów

art. spon.

Podobne publikacje