O nie! Gdzie jest JavaScript?
Twoja przeglądarka internetowa nie ma włączonej obsługi JavaScript lub nie obsługuje JavaScript. Proszę włączyć JavaScript w przeglądarce internetowej, aby poprawnie wyświetlić tę witrynę, lub zaktualizować do przeglądarki internetowej, która obsługuje JavaScript.
  • Aktualności
  • Dołącz do bazy DKMS i pomóż Filipkowi i innym
Tomasz Wojciech AntoniukTomasz Wojciech Antoniuk
04 March, 10:00

Dołącz do bazy DKMS i pomóż Filipkowi i innym

Dołącz do bazy DKMS i pomóż Filipkowi i innym

Dziś 22 lutego 2018 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Tomaszowie Lubelskim została zorganizowana konferencja dotycząca zbliżającego się wydarzenia przy wsparciu DKMS "Pomóż Filipkowi i innym" - akcja rejestracji potencjalnych Dawców szpiku.

Uśmiech z twarzy mieszkającego w Tomaszowie Lubelskim Filipa nie schodzi nawet na chwilę, pomimo tego, że sześciolatek cierpi na rzadkie schorzenie genetyczne jakim jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny, a  jedynym dla niego ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych. Niestety ciągle nie udało się znaleźć dawcy, a czasu jest coraz mniej.

Poszukiwanie dawcy zmotywowało do działania w Tomaszowie Lubelskim i najbliższej okolicy setki osób, spontanicznie powstał istny ruch społeczny, który motywuje ludzi do dołączenia do zaplanowanej na sobotę 4 marca akcji "Pomóż Filipkowi i Innym".

To wyjątkowa akcja, w której zamiast uzbierania jak największej sumy pieniędzy chodzi o zebranie jak największej liczby potencjalnych dawców szpiku. Każdy może przyczynić się do tego żeby Filip nadal szedł przez życie z uśmiechem na twarzy, a w przyszłości zrealizował swoje dziecięce marzenie zostania pilotem śmigłowca ratowniczego. "Dla każdej matki jej dziecko jest najważniejszym skarbem i błogosławieństwem" mówi Iza - mama Filipa, która wraz z przyjaciółmi poruszyła całe Roztocze, żeby pomóc synowi. 4 marca w kilku miejscach organizowany będzie specjalny Dzień Dawcy Szpiku podczas, którego każdy z nas może zapisać się na listę potencjalnych dawców szpiku. Jest to na tyle ważne, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego niespokrewnionego dawcy jest bardzo niskie i trzeba przebadać tysiące ludzi, żeby móc uratować życie dziecka. Prawdopodobieństwo znalezienie dawcy wynosi od 1 do 25 tysięcy, a czasami nawet od 1 do kilku milionów. Dawcą  komórek macierzystych może zostać prawie każdy.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

4 marca 2018 r. (niedziela) godz. 10:00 – 18:00

Miejsce 1: Urząd Miasta Tomaszów Lubelski, Dawny Sejmik, Lwowska 53, Tomaszów Lubelski

Miejsce 2: Galeria Rynek, Traugutta 1, Tomaszów Lubelski

Miejsce 3: Tomaszowski Dom Kultury, Lwowska 72, Tomaszów Lubelski

Miejsce 4: Samorządowy Ośrodek Kultury w Komarowie Osadzie, Rynek 15, Komarów-Osada

Miejsce 5: Gminny Ośrodek Kultury w Łaszczowie, Partyzantów 12, Łaszczów

Miejsce 6: Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Rachaniach, Partyzantów 47, Rachanie

Miejsce 7: Dom Dziennego Pobytu w Cieszanowie, os. Kustronia 4, Cieszanów

7 marca 2018 r. (środa) godz. 10:00 – 17:00

Miejsce: Zespół Szkół Nr 2 im. Gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, Żwirki i Wigury 3, Tomaszów Lubelski

8 marca 2018 r. (czwartek) godz. 8:00 – 15:00

Miejsce: Zespół Szkół nr 1 im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, Wyspiańskiego 8, Tomaszów Lubelski

9 marca 2018 r. (piątek) godz.  8:00 – 16:00

Miejsce: Firma Roztocze, Zamojska 42a, Tomaszów Lubelski

Ta akcja to jak wysłanie kuponu na loterii, każda osoba która zgodzi się przebadać zwiększa szanse na znalezienie odpowiedniego dawcy. Faktycznym dawcą zostają niestety tylko nieliczne osoby u których uda się stwierdzić takie same cechy tkankowe jak u pacjenta chorującego na nowotwór krwi. Tylko 5 na 100 osób w przeciągu 10 lat od rejestracji zostaje dawcą. Samego oddawania komórek macierzystych też nie ma co się obawiać. W 80% przypadków polega na pobraniu komórek macierzystych z krwi obwodowej, a w 20% pobraniu szpiku z talerza kości biodrowej.

Namawiamy was bardzo do udziału w akcji, w której przy odrobinie wysiłku każdy może zostać super bohaterem i pomoże w uratowaniu życia Filipa lub innego Pacjenta poszukującego przeszczepienia szpiku od Dawcy Niespokrewnionego.

Czy wiesz, że Twój 1% pomoże Fundacji zarejestrować kolejnych potencjalnych dawców szpiku?

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 180 zł, które Fundacja DKMS pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Ty również możesz dołożyć do tego przysłowiowa cegiełkę. Przekaż 1% swojego podatku na ich działalność. Wpisz w swój formularz PIT nasz numer KRS: 0000318602 lub wypełnij go za pomocą programu dostępnego na stronie: www.dkms.pl/pl/1procent.

Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe pozwoli Fundacji pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Wiedząc, że rejestracja w bazie jest bezpłatna, DKMS będzie wdzięczny, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i przebadanych ponad 1 250 000 (styczeń 2018) potencjalnych dawców szpiku, a już 4 800 (styczeń 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie. Fundacja DKMS została zarejestrowana 28 listopada 2008 roku, jednak działalność rozpoczęła 25 lutego 2009 roku.

mat. pras. 

Podobne publikacje